Noc kostelů

 

https://www.nockostelu.cz/index.php?pg=kost1082

 

https://www.nockostelu.cz/index.php?pg=programdetail&IdProgram=52841

 

Program Noci kostelů 10. června 2016

Přednáška s dotazy: Nové poznatky o nástěnných gotických malbách v kostele sv. Kříže v Nebovidech (PhDr. Kateřina Dvořáková a Martin T. Hotárek)

»»» Moje Noc

Přednáška s dotazy: Nové poznatky o nástěnných gotických malbách v kostele sv. Kříže v Nebovidech (PhDr. Kateřina Dvořáková a Martin T. Hotárek)

Nebovidy, kostel sv. Kříže
• 19:00 – 20:15 hodin

Další informace:

Občerstvení
Občerstvení

Informace o kostele:

WWW: FarnostMoravany.cz

GPS 49°8’31.368″N, 16°33’16.206″E

Návaznost na dopravu:

Autem: pojedete po ulici Vídeňská směrem na Vídeň a odbočíte doprava u OC Futurum směr Moravany. Moravany projedete bez odbočení po hlavní silnici a další obec jsou Nebovidy. Kostelu sv.Kříže se nachází nalevo u hlavní silnice.

Autobusem: pojedete linkou č.501 ze zastávky Ústřední hřbitov, vystoupíte v Nebovidech a zpět proti směru jízdy se nachází na pravé straně kostel sv.Kříže.

Kontaktní osoba pro Noc kostelů: Pavel Šimonek

Kostel v Nebovidech pravděpodobně již existoval ve 13 století, písemné prameny o něm hovoří až od století čtrnáctého. Originál smlouvy mezi proboštem Janem Munkou a brněnskou kapitulou dokládá, že byl povýšen na farní roku 1329 zásluhou bratří Mikuláše a Petra z Nebovid.

Nebovidský kostel je zasvěcený svátku Nalezení sv. Kříže (3. květen), avšak původní předpokládané zasvěcení pravděpodobně odpovídá svátku sv. Kateřiny Alexandrijské (25. listopad). Jednolodní stavba obdélníkového půdorysu s pravoúhlým kněžištěm nese nad západním závěrem lodi zvonici se dvěma zvony. Zvon zhotovený ke cti sv. Václava je dílem Františka Hillera z roku 1822 a další zvon zhotovený na náklady manželů Martina a Magdalény Pilátových roku 1943.

Více najdete na stránkách farnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *